lovely-colors

Davetiye seçerken dikkat etmeniz gerekenler

Düğün tarzını belirleyin…

Konuklarınız, düğün tarzı hakkındaki ilk fikri davetiyenizden edinecek. Düğünün mekanı ve saati ile birlikte davetiye tasarımı, nasıl bir düğün olacağının ipuçlarını taşıyacak. Bunun için davetiye aramaya başlamadan önce nasıl bir organizasyon istediğinizi belirlemelisiniz. Klasik ve zarif mi, yoksa büyüleyici ve modern mi? Stilinizi belirledikten sonra internetten davetiye modeli araştırın ve beğendiğiniz modelleri kaydedin. Böylece davetiyenizi yaptırırken ne tarz modellerden hoşlandığınızı davetiyecinize gösterebilirsiniz. Parantez içinde belirtelim, Lovely Colors bu araştırmayı sizin için yaparak, beğeneceğinizi düşündüğü modelleri derleyip size gönderiyor.

 

Renklerinizi belirleyin…

Düğün renklerinizi belirledikten sonra, aynı renkleri davetiyenizde ve diğer kartlarda (menü, isim kartı… gibi) kullanabilirsiniz. Böylece düğününüzde bütünlüğü yakalayabilirsiniz. Klasik düğünler için beyaz, krem ve siyah renkler ön plandayken, modern düğünler için cıvıl cıvıl canlı renkleri tercih edebilirsiniz.

 

Boyutlarla ve şekillerle oynayın…

Özellikle modern düğünler için, geleneksel davetiye boyutları ve şekillerinden uzaklaşabilirsiniz. Örneğin kare ve dikdörtgen davetiye yerine, yuvarlak veya farklı lazer kesim davetiyeleri tercih edebilirsiniz. Boyut ve şekillerle oynarken göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir nokta: standart zarf ebadlarından uzaklaşmak ve davetiyeye farklı kesimler yaptırmak maliyeti arttıracaktır.

 

Yazıların okunur olduğundan emin olun…

Renkler ve desenlerle oynarken davetiyenin asıl amacını unutmamak gerek, yazıların okunduğundan emin olmalısınız. Davetiye firması bu konuda size yardımcı olacaktır tabi ama aklınızın bir köşesinde bulunsun: açık zemin üzerine açık renk yazılardan ve koyu zemin üzerine koyu metinlerden kaçının. Bu noktada anahtar “kontrast oluşturmak”. Ve tabi ki font seçimi… Yazı karakteri seçerken okunur olmasına dikkat edin. Gelin ve damat isminde okunması zor bir font kullanmanın çok zararı olmaz ama düğün bilgilerinin okunaklı bir fontla yazılması şart.

 

Düğün metninizi akıllıca seçin…

Klasik bir davetiyeye “Evleniyoruz, mutluluğumuza şahit olmak için sizi düğünümüze bekliyoruz!” yazısı uygun olmayacağı gibi, eğlenceli bir davetiyeye de resmi bir yazı uygun olmayacaktır. Davetiyeyle, davet metni birbiriyle uyum içinde olmalı.

 

Yazıları olabildiğince az ve öz tutun…

Hangi bilgiler önemli, öncelikle buna karar verin. Örneğin düğün mekanı çok bilinen bir yer ise, adresin yazılmasına gerek yok. Boşuna davetiyeyi kalabalıklaştırmayın. Yazılması gereken bilgiler çok fazlaysa, ikinci bir karta geçin. LCV kartı (Lütfen Cevap Verin’in kısaltması) bu noktada kurtarıcı görevi görüyor. Esas davetiye kartınızda mutlaka olması gerekenler: gelin&damat ismi, davet metni, ailelerin isimleri, düğün tarihi, saati, mekan adı. LCV kartına adres, telefon numaraları, “Lütfen X tarihine kadar katılımlarınızı bildirin.” ve “Çocuklara iyi uykular dileriz” gibi bilgileri yazabilirsiniz. Hatta düğün mekanının haritasını bile çizdirebilirsiniz. Unutmayın, adresi gibi bilgiler esas davetiyenize ait değiller, onlar sadece ekstra bilgiler.

 

Erken başlayın…

Bu maddeyi ikiye bölerek anlatacağız. Birinci madde: ne kadar erken araştırmaya başlarsanız, o kadar çok seçeneğiniz olur. Örneğin çizim davetiye yaptırmaya karar verdiniz ama 2 hafta sonra davetiyelerin elinizde olması gerek. Bu demek oluyor ki sıfırdan resim çizdirmek ve tüm düzeltmeler için sadece bir haftanız var! Üzgünüz ama bir hafta bunun için yeterli bir süre değil. Tasarımcıya ne kadar fazla süre tanırsanız, o kadar fazla davetiyeniz üzerinde çalışma şansı olur. İkinci madde: Destinasyon düğünleri… Destinasyon düğünleri tüm gelinlerin hayalini süslerken, bir o kadar da zorluğu beraberinde getirir. Düğünle ilgili tüm detayların, aylar öncesinden planlanıp belirlenmesi gerek. Farklı şehir veya ülkelere seyehat gerektiren düğünlerde, davetiyeleri olabildiğince erken davetlilerinize ulaştırarak, düğününüze katılımın fazla olmasını sağlayabilirsiniz.

Lovely Colors davetiyelerini incelemek için tıklayın.

Kaynak: https://www.theknot.com/content/our-top-wedding-invitation-tips

Leave us a comment